Οι πρώτες μας μέρες στο νηπιαγωγείο

Μία ακόμα σχολική χρονιά το νηπιαγωγείο μας γέμισε με γλυκιές φωνούλες και όμορφα προσωπάκια. Οι πρώτες μέρες μοιάζουν λιγάκι δύσκολες για τα μικρά μας παιδάκια που έρχονται για πρώτη φορά στο νηπιαγωγείο. Πρώτη μας μέριμνα είναι η δημιουργία ενός κλίματος αποδοχής και ασφάλειας. Τα παιδάκια μας θα πρέπει να γνωριστούν μεταξύ τους,ν’αναπτύξουν φιλίες και να ενταχθούν στην ομάδα του σχολείου. Οι κούκλες του σχολείου μας έρχονται να τα γνωρίσουν και να παίξουν μαζί πολλά πολλά παιχνίδια γνωριμίας!  Ο Πιπίνος, η Πιπίτσα και ο Πέτρος θα είναι συνοδοιπόροι μας για μια ακόμα σχολική χρονιά. Μαζί παίξαμε παιχνίδια όπως το μουσικό καπέλο, την καυτή πατάτα, γίναμε ζωάκια, παίξαμε με μπάλα και στεφάνια και είπαμε το όνομά μας ψιθυριστά, τραγουδιστά και νυσταγμένα. Ξετυλίξαμε ένα κουβάρι φτιάχνοντας ιστό και το τυλίξαμε πάλι λέγοντας τα ονόματά μας. Συνεχίσαμε με παιχνίδια συνεργασίας και εμπιστοσύνης, παιχνίδια σε μικρες κι αργότερα σε μεγαλύτερες ομάδες.

Παίξαμε κουκλοθέατρο : την Κοκκινοσκουφίτσα!!! Και το απολαύσαμε πολύ μικροί και μεγάλοι!!!

IMG_20231003_112725

Στη συνέχεια γνωρίσαμε καλύτερα το χώρο της τάξης και ειδικότερα τις γωνιές- κέντρα ενδιαφέροντος των παιδών.Οι γωνιές είναι ευέλικτες ώστε να μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των παιδιών και τις ανάγκες του προγράμματος. Με διάφορα παιχνίδια τα παιδιά γνωρίζουν τη γωνιά της μουσικής, το κουκλοθέατρο, το μαγαζάκι, τη γωνιά του οικοδομικού υλικού, των παιδαγωγικών παιχνιδιών, των μαθηματικών, της θεατρικής γωνιάς, της βιβλιοθήκης και του υπολογιστή. Στη συνέχεια αποτύπωσαν στο χαρτί ποια γωνιά προτιμούν. Ακολουθούν ενδεικτικά κάποιες  εργασίες των παιδών από τις πρώτες μέρες τους στο νηπιαγωγείο και έπεται συνέχεια!!!

IMG_20231013_123223IMG_20231013_123104IMG_20231013_123216 (1)IMG_20231013_123119IMG_20231013_123128