Το νηπιαγωγείο άρχισε!!!

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!!

Καλωσορίσαμε τα παιδάκια μας στο νηπιαγωγείο με την ευχή να περάσουμε μια πολύ χαρούμενη και δημιουργική χρονιά!!! Η αλήθεια είναι ότι οι πρώτες μέρες είναι λιγάκι δύσκολες κυρίως για τα παιδιά που έρχονται για πρώτη φορά στο σχολείο και γι’αυτό είναι πολύ σημαντικό να τους δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον εμπιστοσύνης, αποδοχής και ασφάλειας. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με παιχνίδια γνωριμίας. Συνοδοιπόροι μας ο Πιπίνος και η Πιπίτσα που θα μας επισκέπτονται κάθε φορά που θα έχουν κάτι να μας πουν.Ας τους γνωρίσουμε λοιπόν… Η νηπιαγωγός πετάει τον Πιπίνο και την Πιπίτσα στα παιδιά και τα παιδιά τους λένε το όνομά τους με διάφορους τρόπους: δυνατά, ψιθυριστά, χαρούμενα, νυσταγμένα κ.λ.π. Μαθαίνουμε επίσης και τις προτιμήσεις τους το αγαπημένο φαγητό, το αγαπημένο χρώμα, το αγαπημένο παιχνίδι. Έρχεται κι ένα μαγικό καπέλο κι από μέσα του βγαίνουν ένα σωρό δώρα για τα παιδιά που τα χαρίζει το ένα στο άλλο. Τις επόμενες μέρες παίζουμε παιχνίδια εμπιστοσύνης και συνεργασίας έτσι ώστε να δεθεί περισσότερο η ομάδα. Τέτοια παιχνίδια είναι οι γλύπτες και τα αγάλματα, ο καθρέφτης που δε σπάει, ο ιστός της αράχνης κ.α.

IMG_7787  IMG_7775  IMG_7777  IMG_7786IMG_7828  IMG_7837IMG_7789  IMG_7800IMG_7803  IMG_7875

Στη συνέχεια κάνουμε γνωριμία με τις γωνιές της τάξης μας (γωνιά οικοδομικού υλικού, θεατρική γωνιά, μαγαζάκι κουκλοθέατρο, βιβλιοθήκη, γωνιά μουσικής, γωνιά υπολογιστή, γωνιά παιδαγωγικού υλικού) και θέτουμε κανόνες για την καλή λειτουργία τους. Επίσης, μέσα από καταστάσεις προβληματισμού προκύπτουν και οι κανόνες τις τάξης μας. Τους συμφωνήσαμε, τους ζωγραφίσαμε και υποσχεθήκαμε να τους τηρούμε. Φτιάξαμε και την κυρία Κανονούλα και τον κύριο Κανονάκη.

IMG_7793  IMG_7799IMG_7834  IMG_7853IMG_7854  IMG_7878

Από τις πρώτες κιόλας μέρες ερχόμαστε σε επαφή με το όνομά μας στο χώρο του νηπιαγωγείου. Το όνομά μας είναι στα συρταράκια, στο ταμπλώ, στις κάρτες μας .Κάνουμε πολλά γλωσσικά παιχνίδια με το αρχικό γράμμα, το αναγνωρίζουμε, το γράφουμε κι έπειτα φτιάχουμε και το παρουσιολόγιο της τάξης μας.

IMG_7813  IMG_7805IMG_7816  IMG_7792IMG_7824  IMG_7825